Izložba „Dragi dragu preko kola gleda, draga moja slađa si od meda!“

U Gradskom muzeju Sisak, Ulica kralja Tomislava 10, pogledajte izložbu „Dragi dragu preko kola gleda, draga moja slađa si od meda!“ autorica Katice Mrgić i Ivane Plavec, viših kustosica Gradskog muzeja Sisak.

Kao dio nematerijalne kulturne baštine, pjesme i plesovi predstavljaju tradiciju, običaje i vještine koje su se prenosile s koljena na koljeno. Osim što imaju značajnu društvenu ulogu, odražavaju i povijesne, društveno-gospodarske i kulturne osobitosti pojedinoga kraja. Pjevalo se u gotovo svim prilikama, od svakodnevnih radova u polju, do svečanijih prilika kao što su bile svadbe, ali i onih isključivo zabavnih situacija kao što su razna proštenja i seoske zabave. Iako su danas isključivo zabava, stihovi tradicijskih pjesama također su svojevrsno svjedočanstvo o životu ljudi određenog kraja. Osim narodnog ruha, izložba prikazuje i neka od glazbala koja su zastupljena na području sela Sisačko-moslavačke županije.