Ciklus predavanja: Prilozi za proučavanje života u prošlosti

Gradski muzej Sisak u suradnji s Institutom za antropologiju iz Zagreba organizira ciklus zanimljivih predavanja o životu stanovnika Siska i šireg područja u prošlosti. Iznimni stručnjaci i znanstvenici će, svaki kroz svoju domenu djelovanja, predstaviti kako su živjeli i od čega su umirali, odakle su se doselili, što su jeli i kako su se zvali drevni stanovnici današnjeg Siska. Uz svakodnevne arheološke nalaze na području Siska te uvođenje i korištenje raznih tehnologija i suvremenih metoda u proučavanju ostataka iz prošlosti, omogućuju se nova saznanja i pomaže se stvoriti šira slika kako je izgledala svakodnevica naših predaka.

Pozivamo Vas na nam se pridružite u ovom zanimljivom ciklusu predavanja:

29.2. 2024. u 19.00 sati

Život i smrt u antičkoj Sisciji – analiza kosturnih ostataka

dr. sc. Željka Bedić, Institut za antropologiju, Centar za primijenjenu bioantropologiju (BIOANT), Laboratorij za evolucijsku antropologiju i bioarheologiju (LEAB)

7.3. 2024. u 19.00 sati

Paleogenetika – populacijska struktura, migracije i zarazne bolesti u (pra)povijesnoj Europi

Dr. sc. Mario Novak, Institut za antropologiju, Centar za primijenjenu bioantropologiju (BIOANT), Laboratorij za evolucijsku antropologiju i bioarheologiju (LEAB)

14.3. 2024. u 19.00 sati

Što su jeli naši stari? Primjeri rekonstrukcije prehrane u arheologiji putem analize stabilnih izotopa

dr. sc. Mario Carić, Institut za antropologiju, Centar za primijenjenu bioantropologiju (BIOANT), Laboratorij za evolucijsku antropologiju i bioarheologiju (LEAB)

21.3. 2024. u 19.00 sati

Stanovnici antičke Siscije