Zaštitno arheološko istraživanje u Ulici Petra Hektorovića u Sisku

Tijekom arheološkog nadzora pri izgradnji kanalizacijske i vodovodne mreže u Ulici Petra Hektorovića u Sisku, lipanj-srpanj 2022. arheolozi Gradskog muzeja Sisak naišli su na ostatke antičke arhitekture zbog čega su radovi nakratko zaustavljeni te je provedeno zaštitno arheološko istraživanje.  Otkriven je dio veće građevine s apsidom, sa masivnim temeljima od lomljenog kamena te nedaleko jedan nepotpuno očuvani rimski grob od opeke, bez priloga. Kako se sam lokalitet nalazi na području Jugozapadne nekropole Siscije, nalaz groba ne iznenađuje, no nalaz arhitekture s apsidom ovih dimenzija na ovom položaju izuzetno je zanimljiv i značajan arheološki nalaz, koji iziskuje dodatnu obradu i istraživanje, na radost muzejskih arheologa. Nažalost tlocrt čitave građevine nije moguće u potpunosti definirati iskapanjem jer se lokalitet pruža prema stambenim objektima, ali će njen veći dio biti moguće digitalno rekonstruirati.

Stay tuned…

default