Predavanje „Prevlačenje brodova“

U četvrtak 3. svibnja 2018. u Gradskom muzeju Sisak održalo se još jedno predavanje u sklopu ciklusa „Šikljom kroz povijest grada“. Predavanje pod nazivom „Prevlačenje brodova“ održala je Katica Mrgić, viša kustosica Gradskog muzeja Sisak.

Tradicija sisačkoga teritorija, tradicija je života vezanog uz vodu. U okviru će prikazivanja gospodarstva, prometa odnosno prijevoza i prijevoznih sredstava biti govora o riječnim putovima i njihovome korištenju. Jedan je od zasigurno najtežih poslova bilo svojevremeno i prevlačenje brodova, odnosno plovnih sredstava rijekom. Brodove su vukle životinje, ali i ljudi, obalom vezani s teškom užadi i po raznolikom terenu. Kod starijih stanovnika seoskoga dijela još živi sjećanje na prevlačenje brodova - gradnju brodova, plovni i tržni put.  Predavanjem su se iznijeli iskazi i sjećanja prikupljena terenskim istraživanjem na relaciji Sisak – Karlovac te njihova analiza.