5. Dani industrijske baštine grada Siska

Manifestacija pod nazivom Dani industrijske baštine grada Siska održavati će se od 15. do 30. rujna 2017. Cilj organizatora manifestacije Gradskog muzeja Sisak s partnerima prezentacija je iznimnog povijesnog i kulturnog resursa koji je obilježio povijest grada Siska od druge polovice 19. stoljeća do današnjeg vremena. Program Dana industrijske baštine grada Siska i ove godine uključit će lokalnu zajednicu kao i posjetitelje grada kroz radionice, obilaske industrijskih pogona, izložbe, predavanja, ali i prezentaciju međunarodnih iskustava u očuvanju i prezentaciji industrijske baštine. Tijekom manifestacije građane će se upoznati s mogućnostima kvalitetnog korištenja industrijske baštine kao razvojnog potencijala grada Siska.

Organizator: Gradski muzej Sisak

Partneri:

Konzervatorski odjel u Sisku Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture

Turistička zajednica grada Siska

Foto galerija „Siscia Obscura“ Sisak

Metalurški fakultet u Sisku

Biciklistički klub „Roda“ Sisak

Pokrovitelji:

Ministarstvo kulture

Sisačko-moslavačka županija

Grad Sisak

Segestica 1919. d. o. o

15. rujna 2017.

Izložba GUTLJAJ JEDAN, ALI VRIJEDAN. SEGESTICA SISAK 1917-2017.

U 19:00 sati, Gradski muzej Sisak, Ulica kralja Tomislava 10, Sisak.

ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak.

AUTOR IZLOŽBE: mr. sc. Vlatko Čakširan.

Jedna od tvornica koja je doista obilježila povijest grada u 20. stoljeću bila je Segestica, najstarija sisačka tvornica koja u kontinuitetu radi već 100 godina i dio je kolektivnog identiteta grada Siska. Izložba posvećena njenoj stogodišnjici prezentirat će njenu povijest i razvoj kroz dizajn i vizualnu komunikaciju njenih proizvoda s javnošću.

16. rujna 2017.

Obilazak: RUTA SISAČKIH PIVOVARA

U 10:00 sati, organizirani obilazak industrijske baštine.

ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak.

Ruta započinje od Stare pivovare, Obala Ruđera Boškovića 2 (danas stambeno – poslovni objekt), a završava kod Nove pivovare (danas Klizalište Zibel), Gundulićeva bb.

III. SISAČKI FESTIVAL PIVA

Početak u 17:00 sati, Ulica Stjepana i Antuna Radića, Sisak.

Koncert (Ne)normalni Balašević tribute banda u 21:30 sati.

ORGANIZATORI: Gradski muzej Sisak i Turistička zajednica grada Siska.

U centru grada Siska posjetitelji će na jednom mjestu moći kušati i kupiti vrhunska piva proizvedena s posebnom ljubavi od strane malih domaćih craft pivara, upoznati pivare i naučiti detalje o samoj proizvodnji piva. Festival se organizira radi prisjećanja na pivarsku tradiciju grada koja svoje početke ima u 1855. godini.

Ponedjeljak

18. rujna 2017.

Manifestacija: SISAK METAL FEST

Od 10:00 do 13:00 sati, Sveučilište u Zagrebu, Metalurški fakultet Sisak, Aleja narodnih heroja 3, Sisak.

ORGANIZATOR: Metalurški fakultet  Sisak.

Obuhvaća niz predavanja i prezentacija pri čemu je naglašena poveznica grada Siska i uporabe metala na njegovu području kroz više od 2 000 godina povijesti.

22. rujna 2017.

Foto izložba: MLADI FOTOGRAFI I INDUSTRIJSKA BAŠTINA SISKA

U 19:00 sati, Fotogalerija „Siscia Obscura“, Ivana Kukuljevića Sakcinskog 2, Sisak.

ORGANIZATORI: Gradski muzej Sisak, Fotogalerija „Siscia Obscura“.

Izložba fotografija o industrijskoj baštini grada Siska.

23. rujna 2017.

BICIKLIJADA PO INDUSTRIJSKOJ BAŠTINI

U 10.00 sati, organizirani obilazak industrijske baštine.

ORGANIZATORI: Gradski muzej Sisak, Turistička zajednica grada Siska.

Razgledavanje započinje ispred zgrade Mali kaptol, Rimska ulica bb, prema unaprijed dogovorenoj ruti koja će se protezati oko 30 km po gradu i njegovoj okolici.

Ponedjeljak

25. rujna 2017.

Predavanje: KULTURA GRADA. SMISAO PROIZVODNJE I INDUSTRIJSKE BAŠTINE

U 19:00 sati, Gradski muzej Sisak, Kralja Tomislava 10, Sisak.

Predavač: dr. Tomaž Pipan, Odjel za krajobraznu arhitekturu, Biotehnički Fakultet, Sveučilište u Ljubljani.

Predavanje naglašava važnost industrijske proizvodnje u oblikovanju svakodnevice urbanih cjelina i stanovništva općenito u kontekstu formiranja zasebne industrijske kulture.

29. rujna 2017.

Prezentacija: NOVI ŽIVOT INDUSTRIJSKE BAŠTINE – INTERIJERI, KRAJOLICI, PERSPEKTIVE

U 19:00 sati, Gradski muzej Sisak, Kralja Tomislava 10, Sisak.

ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak.

Prezentacija uspješnih projekata vezanih uz prenamjenu industrijske baštine na razini grada Siska. Radio se o šest različitih projekata od kojih su za tri projekta ulagači privatni vlasnici, a za tri projekta Grad Sisak.

30. rujna 2017.

Obilazak: TVORNICA SEGESTICA

U 10:00 sati, Kvirinova ulica b.b., organizirani obilazak industrijske baštine.

ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak.

Obilazak tvornice Segestica Sisak u sklopu obilježavanja stogodišnjice njezina rada.

18-30. rujna 2017.

Radionica DOBRA INDUSTRIJA IV

Gradski muzej Sisak, Tomislavova 10, Sisak.

ORGANIZATOR: Gradski muzej Sisak.

Radionica je namijenjena djeci predškolskog i školskog uzrasta kako bi se u njima razvila svijest o važnosti očuvanja industrijske baštine.

• 5_SISAK_program_2017_WEB