Izložba „Književna nagrada Željezare Sisak 1976. – 1990.“

PONEDJELJAK

29. 09. 2014. u 19.00 sati, Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak

Izložba „Književna nagrada Željezare Sisak 1976. – 1990.“

Organizatori: Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak i Gradski muzej Sisak

Izložba pod nazivom „Književna nagrada Željezare Sisak 1976. – 1990.“ predstavlja ostavštinu nekada cijenjene nagrade koju je kontinuirano davao Metalurški kombinat „Željezara“ Sisak od 1976. do 1990. godine. Odluka o pokretanju Nagrade donesena je 1972. godine no pokrenuta je tek četiri godine kasnije. Svake godine je dodjeljivana po jedna nagrada za prozu, poeziju i esejistiku i književnu kritiku i to autorima s prostora tadašnje jugoslavenske države. O nagradama je odlučivala komisija vrsnih stručnjaka zajedno s predstavnicima tvornice time prožimajući ideju spajanja materijalnog i duhovnog rada. U nizu nagrađenih mogu se izdvojiti Milivoj Solar, Aleksandra Flaker, Oskar Davičo, Jure Kaštelan, Miroslav Krleža, Mirko Kovač, Danilo Kiš… Tvornica je otkupljivala dio knjiga te ih je dijelila kao poklone svojim radnicima. Književna nagrada je bila ujedno i dio projekta kojim se nastojalo poticati čitanje knjiga među radničkom populacijom. Književna nagrada zajedno s Likovnom kolonijom Željezare Sisak bila je kulturni brend tadašnje tvornice i grada Siska, a izložba nastoji prezentirati i duhovno naslijeđe tvornice kao dio industrijske baštine.