Predstavljen katalog uređaja Zbirke Kraker

Jedan od najpoznatijih sisačkih i hrvatskih kolekcionara starih radio aparata, gramofona i gramofonskih ploča Velimir Kraker tijekom dugoga niza godina prikupio je impresivnu zbirku navedenih uređaja i mehaničkih nosača zvučnih zapisa. Zbirku je predao sisačkome Gradskom muzeju slijedeći filozofiju da takva zbirka treba biti otvorena javnosti i kao takva trajni spomenik ljudskoga napretka kroz usavršavanje tehnologije i industrijskoga dizajna, ali i svojevrsno svjedočanstvo o popularnoj kulturi prošlih vremena. Kraker je svojim radom nastojao ne samo obnoviti uređaje iz vlastite zbirke u smislu vraćanja njihovoga vanjskog izgleda što vjernije originalu, već i njihovu originalnu funkciju osiguranjem tehničke ispravnosti.
Uređaji Zbirke Kraker svoj su trajni smještaj našli u Info-centru industrijske baštine – Holandska kuća te se tamo mogu pogledati, a katalog osim što predstavlja uređaje daje i pregled razvoja prenositelja zvuka od početka 20. stoljeća do 1950-ih godina.

Katalog je u prodaji i može se pronaći u Holadskoj kući, Rimska 10, Sisak.