Podvodna arheološka istraživanja korita rijeke Kupe u Sisku, kampanja 2024.

Sisak je dom još jednoj arheološkoj senzaciji – istraživači su dokazali da je jedan od potopljenih čamaca s dna Kupe u samom centru Siska plovilo koje su koristili ljudi iz mlađeg željeznog doba koji su na našem području živjeli između 4. i 2. stoljeća prije naše ere, dakle, prije otprilike 2300 godina. Riječ je o monoksilu, plovilu izdubljenog iz jednog debla dugom 15 metara, što je izuzetno veliko plovilo za razdoblje u kojem je bilo korišteno. Radi njegovih dimenzija plovilo nije moglo biti u potpunosti istraženo u dva tjedna zbog čega će se njegovo istraživanje nastaviti i 2025. godine, kada istraživači očekuju više odgovora na pitanja o njegovoj konstrukciji i funkciji. Poznato je da je plovila sigurno služilo za više od lokalnih potreba poput ribolova, a zbog veličine zaključeno je da je vjerojatno bilo korišteno za trgovinu i transport ljudi i robe. Otkrića prapovijesnih plovila u Hrvatskoj su izuzetno rijetka, a istraživači smatraju kako se u ovom slučaju radi o najvećem monoksilu dosad pronađenom na našem području te najstarijem plovilu sustavno istraženom u unutarnjim hrvatskim vodama. To ne čudi jer, kako kažu, rijeka Kupa u Sisku jedno je od najbogatijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, a iz nje je u zadnjih 150 godina prikupljeno preko 10 tisuća arheoloških objekata koji svjedoče bogatstvu naselja koji su se u prapovijesti i antici nalazili na tom mjestu. Ova saznanja i preliminarne rezultate podvodnog arheološkog istraživanja korita rijeke Kupe, istraživački tim je predstavio u Holandskoj kući u četvrtak, 29. kolovoza. Od 2021. godine Gradski muzej Sisak provodi istraživanje ostataka prapovijesnih i antičkih plovila na dnu rijeke Kupe u suradnji s tvrtkom NavArchos i francuskim istraživačkim laboratorijem Centre Camille Julia. Cilj istraživanja je proučiti običaje plovidbe i brodogradnje zajednica koje su naseljavale obale Kupe u povijesti te proučiti odnos stanovnika prapovijesne Segestike i rimske Siscije sa ovim povijesno važnim plovnim putem. Do sada su sustavno istraženi ostaci tri riječna plovila iz željeznog doba i kasne antike. Pored toga ronioci su djelomično proučili i dokumentirali ostatke potopljenih struktura za koje se pretpostavlja da su pripadale bedemima antičke Siscije, ostatke drvenog antičkog mosta preko Kupe i ostatke podvodnog olovnog akvadukta, kojim je antičkoj Sisciji dostavljana pitka voda.

Istraživanje je financirano sredstvima Ministarstva kulture i medije Republike Hrvatske iz programa Međunarodne kulturne suradnje za 2024. i Programa zaštite podvodne arheološke baštine za 2024. godinu, Grada Siska te Gradskog muzeja Sisak.