GIKS FEST u Holandskoj kući

Gradski muzej Sisak i Turistička zajednica grada Siska pokrenuli su mali festival urbane kulture koji ima za cilj okupljanje ljubitelja glazbe, knjiga i stripova.
Ovaj jedinstveni festival gleda prema budućnosti kulturnog razvoja grada. Festival glazbe, knjiga i stripova ili GIKS FEST ima za cilj popularizaciju urbanog način života i uživanja u dobroj glazbi i čitanju. Na festivalu su se mogle nabaviti vinil ploče koje su ponovno postale popularne nakon duge dominacije CD-a. Retro izričaj koji nude ploče trebao bi potaknuti i na ponovno korištenje gramofona kao sredstva za prijenos zvuka. Prodaja ploča organizirana je u suradnji s prodavaonicom rabljenih ploča Analogni zvuk iz Zagreba.
Knjige je ove godine prezentirala nakladnička kuća Sandorf iz Zagreba koja se svojom iznimnom ponudom i hrabrom uređivačkom politikom izdvaja na tržištu knjiga. Među knjigama koje je izdala mogu se izdvojiti knjige Saše Dracha „Priče o jazzu i drugi zapisi“, Dana Mazura i Alexandera Dannera „Svjetska povijest stripa: od 1968. do danas“, „Svijet jazza – od Adorna do Johna Zorna“ urednika Saše Dracha, knjiga razgovora s legendarnim autorom Alan Forda, Maxom Bunkerom, ali i niz drugih izdanja. Na festivalu su se mogli nabaviti i stripovi poput kultnog Alana Forda te niza drugih junaka, a bio je postavljen i jedan štand za sve one koji žele doći i mijenjati svoje stripove.
U popratnom programu festivala održan je još niz zanimljivih događanja od kojih izdvajamo kreativne radionice za djecu, radionica puštanja ploča s gramofona, promociju knjige… Posebno zanimljiv bio je i pub kviz općeg znanja Kvizopija na temu popularne kulture.

Program

11.00 – 20.00 sati – prodaja vinil ploča, knjiga i stripova u suradnji s prodavaonicom rabljenih ploča Analogni zvuk iz Zagreba, nakladničkom kućom Sandorf iz Zagreba i sisačkim kolekcionarima

11.00 – 13.00 sati – Dizajnerska početnica u suradnji s Hrvatskim dizajnerskim društvom na temu „Napravi svoju slikovnicu“

15.00 – 18.00 sati – Radionica/slušaonica glazbe s gramofona; voditelj Predrag Jelić