Radionice “Uskrs u Muzeju!”

Uskrs u Muzeju 2016. je edukativno kreativni program Gradskog muzeja Sisak koji se održavao u razdoblju 7. do 25. ožujka 2016. Program je uključivao predavanja o značenju i načinu obilježavanju Uskrsa našeg kraja i besplatne edukativno kreativne radionice ukrašavanja jaja. U programu su sudjelovala djeca vrtićke dobi, učenici nižih razreda osnovnih škola kao i djeca s raznim oblicima invalidnosti. Autor i voditelj radionica bio je Marijan Bogatić, viši muzejski pedagog Gradskog muzeja Sisak.

Uzrast: vrtić, niži razredi osnovne škole, osobe s invaliditetom

Tehnika: dekupaž

Cilj nastavne jedinice:

Upoznavanje polaznika s običajima i načinom obilježavanja kršćanskog blagdana Uskrsa. Posebna zanimljivost u obilježavanju ovog blagdana je i raznolikost običaja koji su uvriježeni u tradicijskoj baštini našega kraja.

Ključni pojmovi: pisanice, Uskrs, tradicijska baština

Korelacija: Priroda i društvo, Likovna kultura, Glazbena Kultura,  Vjeronauk

Održano je 19 radionica na kojima je sudjelovalo 427 sudionika, 14 radionica je održano u Gradskom muzeju Sisak, Ulica kralja Tomislava 10 u Sisku, 3 u  Objektu Tratinčica, Dječjem vrtiću Sisak Novi, Nikole Šubića Zrinskog 23 u Sisku te 2 u Objektu Radost, Dječjem vrtiću Sisak Novi, Ul. Hrvatskog narodnog preporoda 33 u Sisku.

9.03.2016. učenici trećih i četvrtih razreda vjeronaučne grupe OŠ Braća Ribar iz Siska (9 sudionika)

10.03.2016. učenici 1. A razreda OŠ 22 lipnja Sisak (25 sudionika)

10.03.0216. učenici 1.b razreda OŠ 22. lipnja Sisak (26 sudionika)

10.03.2016. učenici Odjela za učenike s teškoćama u razvoju OŠ 22. lipnja Sisak (16 sudionika)

10.03.2016. učenici Odjela za učenike s teškoćama u razvoju OŠ 22. lipnja Sisak (20 sudionika)

14.03.2016. učenici 3. A razreda Osnovne škole Viktorovac iz Siska (29 sudionika)

14.03.2016. učenici 3.B razreda Osnovne škole Viktorovac iz Siska (25 sudionika)

15.03.2016. djeca iz odgojne skupine Jabučice, DV Sisak Stari, Objekt Bubamara (20 sudionika)

15.03.2016. Učenici drugog razreda OŠ Ivana Kukuljevića (24 sudionika)

16.03.2016. učenici 3. B razreda Osnovne škole 22 lipnja iz Siska (22 sudionika)

16.03.2016. djeca iz skupine Ptičice, DV Bubamara, Sisak Stari (20 sudionika)

16.03.2016. Učenici 2. B razreda Osnovne škole 22 lipnja iz Siska (20 sudionika)

22.03.2016. Objekt Radost, Dječji vrtić Sisak Novi. djeca iz odgojnih skupina  Medvjedići i Zečići (28 sudionika)

22.03.2016. Objekt Radost, Dječji vrtić Sisak Novi, djeca iz odgojnih skupina  Vukovi i Patkice (32 sudionika)

23.03.2016. Objekt Tratinčica Dječji vrtić Sisak Novi, djeca iz odgojne skupine Jagodice (14 sudionika)

23.03.2016. Objekt Tratinčica Dječji vrtić Sisak Novi, djeca iz odgojnih skupina  Žabice i Zvjezdice (22 sudionika)

23.03.2016. Objekt Tratinčica Dječji vrtić Sisak Novi, djeca iz odgojnih skupina Loptice i Cipelići (34 sudionika)

24.03.2016. Mališani iz odgojnih skupina Zvjezdice i Krijesnice Dječjeg vrtića Sisak Stari, Objekt Ciciban (20 sudionika)

24.03.2016. djeca iz odgojnih skupina Balončići i Jabučice, Dječji vrtić Sisak Stari, Objekt Ciciban (30 sudionika)

Slični postovi

Prva na Jadranu

IZLOŽBA “PRVA NA JADRANU” U HOLANDSKOJ KUĆI

U Holandskoj kući u Sisku u četvrtak, 9. travnja 2026. s početkom u 19 sati, otvara se gostujuća izložba pod…

Pročitaj >

U Holandskoj kući u Sisku u četvrtak, 9. travnja 2026. s početkom u 19 sati, otvara se gostujuća izložba pod nazivom PRVA NA JADRANU. Nastala je zahvaljujući suradnji Muzeja Grada Crikvenice i Hrvatskog pomorskog muzeja Split, a tematizira početke trajektnog prijevoza na liniji Crikvenica – Šilo na otoku Krku. Liniju je održavao legendarni trajekt Bodulka kojeg pamte svi stariji Crikveničani i otočani. Bodulka je kao prva na Jadranu „uplovila“ u povijest ne samo Crikvenice, nego i općenito prometa Hrvatske.

Osim trajektne linije izložba tematizira i općenito razvoj crikveničke luke, parobrodarske linije koje su prije pojave trajekata bile glavne poveznice obalnih naselja, ali i povijesnu usmjerenost Crikveničana na istočnu obalu otoka Krka što utječe na osnutak mjesta Šilo te naposlijetku gradnju Krčkog mosta. Izložba obrađuje i suvremeni segment pomorske baštine Crikvenice i Šila koja je dosad često bila zanemarena.

Kustosi izložbe su Tea Rosić (Muzej Grada Crikvenice) i Ljubomir Radić (Hrvatski pomorski muzej Split). Izložba je realizirana uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Siska te ostaje otvorena do 23. svibnja 2026. godine.

Izložba je ujedno nastavak suradnje s Hrvatskim pomorskim muzejom Split u kojem je 2025. godine gostovala izložba “Riječno brodarstvo Siska na starim razglednicama i fotografijama iz zbirki Gradskog muzeja Sisak”.

Prva na Jadranu
Artemis IIa

POPULARNO-ZNANSTVENO PREDAVANJE “ARTEMIS II U ORBITI MJESECA”

UTORAK U PLANETARIJU POZIVAMO VAS NA POPULARNO-ZNANSTVENO PREDAVANJE “ARTEMIS II U ORBITI MJESECA” koje će se održati u utorak 7.travnja…

Pročitaj >

Artemis II

UTORAK U PLANETARIJU

POZIVAMO VAS NA POPULARNO-ZNANSTVENO PREDAVANJE “ARTEMIS II U ORBITI MJESECA”

koje će se održati u utorak 7.travnja 2026 s početkom u 19 sati u Centru znanja i planetariju Munjara Sisak, Mihanovićeva obala 10. Predavanje će održati djelatnici Planetarija Bernarda Boček Beloglavec i Leon Marjanović.

Od posljednje svemirske misije Apollo 17 prošlo je 54 godine. Tko su bili posljednji ljudi na Mjesecu i s kojim izazovima su se susreli? Zašto baš Aretmis misije vraćaju ljudsku posadu na Mjesec? Koje dobre prakse iz prethodnih misija smo unaprijedili? Kakvi sve izazovi čekaju posadu Artemisa II u hladnom Svemiru punom smrtonosnog zračenja?

Odgovore na ova pitanja kao i informacije o planiranim misijama na površini Mjeseca i Marsa saznajte na našem predavanju.

Pozivnica Antolčić za objavu

IZLOŽBA “ANTOLČIĆ – IZ ATELJEA” U HOLANDSKOJ KUĆI U ORGANIZACIJI GRADSKOG MUZEJA SISAK

Otvorenje izložbe “Antolčić-iz ateljea” 5. ožujka 2026., u 19 sati u prostoru Holandske kuće, Rimska 10….

Pročitaj >

Otvorenje izložbe “Antolčić-iz ateljea” koja će se održati 5. ožujka 2026., u 19 sati u prostoru Holandske kuće, Rimska 10. Izložba studijskog karaktera predstavlja dio donacije radova, slikarske opreme i osobnih predmeta Ivana Antolčića Gradskom muzeju Sisak koje su 2020. godine donirali Vladimir Straža i obitelj Banek iz Zagreba. Izložba prikazuje samo mali dio predmeta Zbirke Antolčić predstavljenih u ambijentu umjetnikova ateljea. Osim slika, grafika i plakata prepoznatljiva Antolčićeva izričaja i poznate tematike, izložba prikazuje i dio malih skica i crteža „iz ruke“ koje je autor stvarao u tišini svog ateljea svakodnevno, usput i za svoj gušt.