SISAČKI MIROVNJACI, sudionici mirovne misije UNEF 1956.-1967.

U četvrtak, 18. siječnja 2024. u Gradskom muzeju Siska u 19,00 sati otvara se izložba Sisački mirovnjaci, sudionici mirovne misije UNEF 1956.-1967.

O izložbi:

Izložba se bavi prvom modernom mirovnom misijom OUN te sudionicima te misije iz Siska i okolice. Misija se odvijala na Sinajskom poluotoku i, danas ponovo aktualnom, pojasu Gaze u periodu 1956.- 1967. Tijekom istraživanja i priprema za ovu izložbu jedan od primarnih ciljeva bio je pronaći sudionike mirovne misije UNEF-a iz Siska i okolice te obaviti razgovore s njima te tako prikupiti što je moguće više informacija „iz prve ruke“ o životnim i radnim uvjetima tijekom njihova boravka na Sinaju. Njihova iskustva i sjećanja opisana su u katalogu izložbe, a mnoge fotografije iz privatnih albuma i osobni predmeti čine okosnicu muzejskog postava izložbe.

Autor izložbe je mr.sc. Predrag Jelić, kustos Kulturno-povijesnog odjela Gradskog muzeja Sisak