Čelik i nafta: izložba o izložbi

U četvrtak, 28. veljače 2019. u Gradskom muzeju Sisak održano je otvorenje izložbe "Čelik i nafta: izložba o izložbi".

Izložba Čelik i nafta - izložba o izložbi, predstavila je istoimeni projekt koji je obuhvaćao izložbe fotografije autora s područja bivše Jugoslavije. Niz izložbi bijenalno se održavao od 1966. do 1990. godine, a nagrađene fotografije danas se čuvaju u Zbirci umjetničke fotografije Gradskog muzeja Sisak. Projekt Čelik i nafta nastao je u kontekstu snažne industrijalizacije. Otvaranjem industrijskih pogona Sisak započinje svoj snažan industrijski razvoj i postaje jedno od najznačajnijih centara industrijske proizvodnje na prostoru bivše Jugoslavije. Industrija je u Sisku ostavila traga u svim segmentima života, od ekonomskog i društvenog do kulturnog. Naročito su u tome veliku ulogu imale Željezara Sisak i Rafinerija nafte Sisak, nastojeći približiti kulturu svojim radnicima, razvijanjem vlastitih kulturnih politika, koje su uključivale pokretanje umjetničkih izložbi, kolonije likovnih umjetnika, književnih nagrada, osnivanje kulturno-umjetničkih društava itd. Pogoni Željezare su, uz Rafineriju Sisak, bili glavni izvor inspiracije i motiva fotografima koji su sudjelovali u izložbama Čelika i nafte. Fotografije projekta Čelik i nafta značajna su umjetnička ostavština, koja je svjedok upravo tog suživota industrije i kulture, ali i povijesni svjedok jednog vremena, gotovo u svim segmentima obilježenog fenomenom industrije.

Autorice izložbe su Iskra Baćani, viša kustosica Gradskog muzeja Sisak i Iva Vidović, povjesničarka umjetnosti.