Dokumentarna zbirka II

U zbirci se nalazi nekoliko tisuća primjeraka raznovrsne tiskane građa iz razdoblja 19-20. stoljeća, koja je u nju uvrštena prema kriteriju zavičajnosti. Različiti oblici tiskane zavičajne baštine prikupljani su od osnutka sisačkog muzeja, ali prema organizacijskim ustrojima ustanove u njezinoj prošlosti, pripadali su različitim zbirkama. Tek u nekoliko posljednjih godina objedinjeni su u Dokumentarnu zbirku II.  Zbirka je u kontinuiranom kvantitativnom porastu, jer uz već prikupljene primjerke i dalje prikuplja tiskanu građu vezanu za povijest grada Siska i to raznovrsne osobne dokumente pojedinaca ili obitelji (legitimacije, iskaznice, domovnice, putovnice, rodne i smrtne listove, kupoprodajne ugovore, svjedodžbe, priznanja, članske knjižice, potvrde, račune…) te opće dokumente (službena izvješća i druge dokumente o radu udruga, društava, škola, lokalne uprave, političkih stranaka, propise, popise, tiskanice, izborne objave, oglase, brošure, novine…).

Posebnu cjelinu predstavljaju novinska izdanja od "Zatočnika" iz 1869. godine, prvih novina tiskanih u Sisku, preko različitih novinskih izdanja sisačkih tiskara i nakladnika, sve  do 1945. godine. Uz pojedinačne primjerke sisačkih tiskovina, iz muzejske knjižnice su u zbirku izdvojena uvezana godišta, koja, posebice u situacijama nedostataka drugih povijesnih izvora, dokumentiraju prošlost navedenog razdoblja te su vrijedan pokazatelj društvenih, kulturnih, političkih, gospodarskih kretanja u gradu Sisku.

• 01a_zatonik_1870
  • 496e