„Sisački povijesni bljeskovi“, predavanje povjesniča...

U četvrtak, 13. listopada 2016. u prostorijama Gradskog muzeja Sisak, u sklopu projekta Grad na drugi pogled (Gn2p), održalo se predavanje Hrvoja Klasića, povjesničara iz Siska, pod nazivom ''Sisački povijesni bljeskovi''.

Od osnutka prije više od 2 tisuće godina do danas Sisak je konstantno naseljeno mjesto. U tom dugom periodu značaj grada je u nekoliko navrata nadilazio lokalne okvire. Važno rimsko naselje, sjedište Panonske Hrvatske, mjesto jedne od najvažnijih bitaka s Turcima, prvi hrvatski grad sa željezničkom prugom, te mjesto osnivanja prvog antifašističkog odreda u Hrvatskoj neke su od odrednica koje su obilježile i hrvatsku i europsku povijest. Nažalost, uz ove „povijesne bljeskove“ sisačku povijest obilježavaju i dugi periodi kada je grad po broju stanovnika i po značaju igrao potpuno marginalnu ulogu. Zašto je sisačka povijest ispunjena velikim usponima i još većim padovima? Možemo li primjere iz prošlosti koristiti kao poticaj i rješenja za budući razvoj? Na ova i mnoga druga pitanja pokušat ćemo zajedno dati odgovor na predavanju.

Hrvoje Klasić je povjesničar iz Siska. Od 2003. zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje na Odsjeku za povijest predaje predmete vezane uz svjetsku povijest 20. stoljeća. Sudionik je brojnih konferencija i simpozija u Hrvatskoj i svijetu. Dobitnik je Godišnje nagrade Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu za 2006. godinu i godišnje nagrade grada Siska za knjigu „Hrvatsko proljeće u Sisku“. Suautor je dokumentarne serije „Hrvatsko proljeće“, u produkciji Hrvatske radiotelevizije. 2012. objavljena mu je knjiga „Jugoslavija i svijet 1968.“.

Grad na drugi pogled (Gn2p) je putujući interdisciplinarni istraživačko-edukacijski i izložbeni projekt udruge PUNKT koji povezuje angažirano promišljanje grada, umjetničku produkciju, edukaciju mladih kroz radionice s vizualnim umjetnicima (ali i umjetnicima i akterima s područja plesa, arhitekture i urbanizma, aktivizma za javni prostor i slično) te razvoj lokalne publike. Projekt je namijenjen strateškom umrežavanju svih partnera i sudionika pojedinačne projektne sekvence i jačanju interesa zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene kulture u njihovom lokalnom kontekstu te aktivnom i kritičkom promatranju i promišljanju grada odnosno fizičke i društvene okoline, korištenjem kreativnih alata i metodologija.

Osnovni (ali ne i isključivi) medij u kojem se, u sklopu radionica, reagira na temu grada je video. Polaznici koriste priručnu tehnologiju mobilnih telefona i fotoaparata, čime se potiče njeno kreativno korištenje. Osim što vode radionice, i sami umjetnici realiziraju nove radove potaknute projektnim okvirom i gradom u kojem se projekt odvija.

Gn2p se 2013. prvi puta odvio u Velikoj Gorici (partner: Galerija Galženica), u 2015. godini u Rijeci (partneri: MMSU i APURI), s dodatnom sekvencom studentske razmjene u Sisku (partneri: Festival Željezara, Galerija Miroslav Kraljević i Metalurški fakultet), početkom ove godine u Koprivnici (partner: Muzej Koprivnice i Sveučilište Sjever), a krajem ovog mjeseca započinje tromjesečna sekvenca u Sisku (partneri: Galerija Striegl, Gradski muzej Sisak, Dom kulture Kristalna kocka vedrine).

U sisačku sekvencu, u radionički program, uključene su lokalne osnovne i srednje škole, Dječji dom Vrbina te Dom kulture Kristalna kocka vedrine.

Osim radionica, za vrijeme provedbe projekta u svakom grad za sudionike se organiziraju urbane šetnje i popratna predavanja stručnjaka iz različitih društveno-umjetničkih područja vezanih uz urbani kontekst (Gradski muzej Sisak), a završni rezultat svih radioničko-umjetničkih procesa je zajednička izložba koja se otvara 10. studenog u Gradskoj galeriji Striegl.

www.gn2p.com

Fb: Grad na drugi pogled

Grad na drugi pogled/Sisak 2016. podržavaju Grad Sisak, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Zaklada Kultura nova i Hrvatski audiovizualni savez

• _9995811