Predavanje „Korablje samobitnosti predajnoga graditeljstva“

U četvrtak, 21. travnja 2016. u Gradskom muzeju Sisak održano je još jedno u nizu predavanja u sklopu ciklusa „Suvremena etnološka praksa“.

Predavanje pod nazivom „Korablje samobitnosti predajnoga graditeljstva“ održao je Davor Salopek, Arhitekti Salopek d.o.o.

Na predavanju je bilo riječi o identitetu hrvatskoga prostora u kojemu je ruralno predajno graditeljstvo nezaobilazno te je upravo ono derivat prirodnoga prostornog okruženja i nositelj prostornih određenja.

Promatramo li od regije do regije, svaki put pronalazimo u tradicijskoj ruralnoj građevini drugačiji odgovor na pitanje oblikovanja svojega mjesta u prostoru, svaki ruralni prostor ima svoje mjesto u raznolikosti svijeta i svoje odgovore na prirodno okruženje i kulturnu vertikalu.

Što za nas predstavlja tradicijska ruralna arhitektura, kako u svijetu konzumerističke kulture očuvati osobnost i karakter prostora u kojemu živimo bila su samo neka od pitanja kojima se predavanjem pokušalo odgovoriti.