Sat povijesti – Antifašizam

U utorak, 5. svibnja 2015. u Kazalištu 21 održano je predavanje o antifašizmu. Predavanje je bilo namijenjeno učenicima osmih razreda osnovne i četvrtih razreda srednje škole koji uče o razdoblju Drugog svjetskog rata i poraća. Predavanje se održavalo povodom Dana oslobođenja grada Siska, 5. svibnja 1945. godine, kada ulaskom partizanskih postrojbi za grad Sisak završava Drugi svjetski rat. Ujedno je taj datum označio pobjedu antifašizma nad fašizmom. Na predavanju je bio stavljen naglasak upravo na pojam antifašizam koji je utkan u današnji Ustav Republike Hrvatske i koji predstavlja jednu od temeljnih odrednica moderne hrvatske države. Predavači su bili viši kustos Gradskog muzeja Sisak, Ivica Valent, prof. i ravnatelj Gradskog muzeja Sisak, mr. sc. Vlatko Čakširan.