„Segestika – naselje iz željeznog doba. Istraživanja...

U četvrtak, 26. veljače 2015. u Gradskom muzeju Sisak održano je predavanje pod nazivom „Segestika – naselje iz željeznog doba. Istraživanja na Pogorelcu i u Frankopanskoj ulici (Državni arhiv u Sisku)".

Na predavanju, koje je dio ciklusa „Sisak u svjetlu novih arheoloških istraživanja“, govorilo se o željeznodobnom naselju Segesta/Segestika koje je iz arheološke perspektive slabo poznato. Segestika predstavlja jedno od rijetkih protopovijesnih naselja s prostora južne Panonije, koje se pod tim nazivom našlo u djelima antičkih autora, a svakako je najzanimljiviji izvještaj Strabona koji u svome djelu, dovršenom 23. ili 24. godine, spominje Segestiku i Siskiju (Σισκία) kao dva susjedna mjesta i smatra Segestiku gradom, a Sisciju utvrdom. Brojna pitanja u vezi ovoga naselja su još uvijek otvorena, poput veličine i točnih stratigrafskih odnosa, no arheološka istraživanja provedena na Pogorelcu i u Frankopanskoj ulici rezultirala su nalazom ostataka drvene arhitekture i velikog broja pokretnog materijala koji su datirani u željezno doba (8-1. st. pr. Kr.). Time se mijenjaju dosadašnje teze o položaju Segestike isključivo na desnoj obali rijeke Kupe. Obrada arheoloških nalaza potvrdila je kako je to područje naseljavala zajednica, poznata pod nazivom Segestikani, koja je pripadala širem panonskom kulturnom krugu i bila samo djelomično latenizirana.

Predavanje su održali Ivana Miletić Čakširan iz Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture  i Ivan Drnić iz Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Ako ste propustili predavanje, možete ga pogledati na linkuhttps://www.youtube.com/watch?v=bhiBlanI73Q