Rimska noć u Noći muzeja 2015.

U petak, 30. siječnja 2015. održana je Noć muzeja, od 18 sati do jedan sat iza ponoći u više od 200 muzeja, galerija, arhiva, knjižnica i drugih ustanova u kulturi, u 100 hrvatskih gradova i mjesta.  Ta manifestacija ove godine obilježila je svoje desetogodišnje održavanje, a Gradski muzej Sisak uključen je gotovo od samih početaka. Ovogodišnje događanje nazvali smo Rimska noć u Noći muzeja, stoga su sva događanja bila posvećena prezentaciji rimske povijesti našega grada. Razlog tomu je što ove godine obilježavamo 2050 godina od rimskog osvajanja Segestice i početka rimske povijesti našega grada. Muzej će kroz cijelu godinu imati niz događanja posvećenih toj godišnjici, pa već od 5. veljače kreće ciklus predavanja pod nazivom „Sisak u svjetlu novih arheoloških istraživanja“ koji će trajati kroz mjesec veljaču i ožujak, a prezentirat će rezultate arheoloških istraživanja koje su provodile institucije izvan grada Siska. Kroz ovogodišnju Noć muzeja dali smo uvid u rimski način života kroz prezentaciju rimskih igara za djecu, gastronomske ponude, načina odijevanja i ukrašavanja frizura, te rimskih obrta. Središnje događanje manifestacije je izložba pod nazivom „Tragovi u olovu“ o rimskim olovnim pločicama pronađenim na arheološkom lokalitetu Sv. Kvirin koje govore o razvoju trgovine na prostoru nekadašnje Siscije s naglaskom na tekstil. Manifestacija je namijenjena svim dobnim skupinama, te je ulaz i vodstvo besplatno za sve. Uz djelatnike Gradskog muzeja Sisak sudjelovalo je i oko 20 volontera iz grada Siska koji već tradicionalno prate sva naša važnija događanja. Ovom izložbom započinjemo i projekt pod nazivom „Muzej u zajednici“ koji je posvećen onim društvenim skupinama koji nemaju priliku na adekvatan način sudjelovati u muzejskim događanjima poput osoba s tjelesnim oštećenjima, osoba slabijeg imovinskog statusa, umirovljenika i drugih. Povodom toga uspostavljena je suradnja s Udrugom slijepih Sisačko – moslavačke županije koji su za ovu izložbu napravili audio vodič za slijepe osobe koji će biti sastavni dio izložbe. Kroz godinu se priprema još niz događanja za navedene skupine. Partneri ovogodišnje manifestacije su Sekcija frizera i kozmetičara Sisak te Turistička zajednica grada Siska.

Sponzori manifestacije su: McDonalds, Calrsberg, Mlin i pekare Sisak, Vinarija Trdenić, i Restoran Cocktail.

Rimska noć u Noći muzeja 2015.

18.00 – 01.00 – Besplatan ulaz i vodstvo za sve posjetitelje Muzeja

18.00 – 01.00 – Prezentacija rimskih obrta u stalnom postavu Muzeja

18.00 – 20.00 – Rimske igre za djecu

20.00 – 22.00 – Degustacija rimske hrane i pića