Predavanje "Promišljajući utopiju: postindustrijski...

UTORAK

23. 09. 2014. u 19.00 sati, Gradski muzej Sisak, Kralja Tomislava 10

Predavanje „Promišljajući utopiju: postindustrijski pejzaž Siska“

Predavač: Sven Sorić, bacc.ing.arch.

Organizator: Gradski muzej Sisak

Industrijski prostor Siska prostor je istraživanja koji s naglaskom na Željezaru Sisak i ostala industrijska područja, te život radničkih naselja i njihov urbanizam, promišlja način preobrazbe postojećeg, devastiranog industrijskog prostora u novi nukleus grada.

Analizirani su slojevi povijesti, identiteta, ambijenta, infrastrukture i arhitekture, koji vezani uz društveni i ekonomski razvoj grada pružaju informaciju o nizu specifičnih cjelina oblikujući urbanu sliku Siska. Pojačana deurbanizacija koju prate pad životnog standarda i depopulacija rezultat je djelovanja problematičnih procesa, poput neodržavanja industrijske infrastrukture i zatvaranja pogona. Elementi prostora koji čine industrijski i opći identitet grada su vrednovani i izdvojeni kako bi redefinicijom njihova korištenja postali pokretač novog urbaniteta.

U radu su mapirani elementi industrijskog pejzaža koji se transformiraju ovisno o fizičkim karakteristikama i položaju u gradu. Novim načinom korištenja stvaraju se sustavi prostora i kretanja koji umrežuju i regeneriraju narušenu strukturu grada. Opća metoda transformacije prikazana je na karakterističnom prostoru Capraga i primjeru proizvodne hale, no primjenjiva je u bilo kojoj industrijskoj sredini. Prilagodljivost industrijskog prostora novim scenarijima ishodište je novog urbaniteta post-industrijskog grada.

Istraživanje je dio znanstvenog projekta Heritage Urbanism - Urban and Spatial Planning Models for Revival and Enhancement of Cultural Heritage (2032) kojega financira Hrvatska zaklada za znanost, provodi se na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a vodi ga prof.dr.sc. Mladen Obad Šćitaroci.