Otvaranje izložbe i predavanje Axela Föhla

do Stu 01

PETAK

19. 09. 2014. u 18.00 sati, Gradski muzej Sisak, Kralja Tomislava 10

Otvaranje izložbe „Nova namjena starih industrijskih građevina: četrdeset godina zaštite industrijskih spomenika u Njemačkoj“ i predavanje Axela Föhla, Državni federalni ured za povijesne spomenike pokrajine Sjeverna Rajna – Vestfalija, Njemačka

Organizator: Gradski muzej Sisak

Od oko 1970. godine u Njemačkoj se industrijske spomenike smatra svjedocima prošlosti koji, istovjetno umjetničkim spomenicima kao što su dvorci, crkve i vile, čine živom ukupnu povijesnu panoramu. U punih dvjesto godina industrijalizacije Njemačka se na neki način izmijenila više nego svih prethodnih stoljeća zajedno. Njemački put prema industrijskoj naciji prebogat je iznimnim građevinama, važnim za povijest tehnike i arhitekture: rudnicima, kolodvorima, tvornicama, hangarima, vodotornjevima i dolinskim branama. Njemačkoj se čak može pripisati pionirska uloga u razvoju suvremenih građevinskih oblika u industriji na početku 20. stoljeća. Zahvaljujući upotrebi novih građevnih materijala kao što su željezo, staklo i beton, upravo na polju industrijske izgradnje postavljeni su temelji moderne u arhitekturi. Premda moderne građevine nastale u toj epohi kao namjenska gradnja imaju ograničenu namjenu, u posljednjim se desetljećima ispostavilo da upravo te robusne, trajno operativne industrijske građevine kriju obilje novih uporabnih mogućnosti. Broj sačuvanih industrijskih spomenika koji su, prema riječima njihovih novih vlasnika, pogodni za prenamjenu u međuvremenu se počeo brojiti u tisućama. U prenamjeni je na početku prednjačio javni sektor, ali danas se pojavljuje sve više privatnih investitora, koji su odavno shvatili jedinstveni potencijal tih lokacija. Široka paleta novoiskorištenih svjedoka industrijske povijesti Njemačke, koji su zakonom zaštićeni spomenici, seže od vodotornjeva do višekatnih tvornica i od kućica željezničkog čuvara do benzinskih postaja i vodenih mlinova. Izložba Nova namjena starih industrijskih građevina trebala bi predočiti primjere svih pokrajinskih službi za zaštitu spomenika u panorami čitave Savezne Republike Njemačke, koji služe na zadovoljstvo službi za zaštitu spomenika, kao i investitorima i korisnicima. Ova bi informativna izložba trebala ilustrirati širok spektar mogućnosti te inspirirati i prenijeti upute za daljnji rad. U Njemačkoj još mnogi svjedoci industrijske povijesti čekaju da im njihovi poduzetni novi korisnici dodijele novu životnu mogućnost, pri čemu je – pokazuju brojni ohrabrujući primjeri – postupak prenamjene starih industrijskih građevina često jeftiniji od novogradnje. Izložba je organizirana u suradnji s Muzejom grada Zagreba.