Arheološko geofizičko istraživanje područja Pogorelca u Sisku

Trajanje istraživanja: 1. Travanj – 30. Travanj 2013.

U sklopu projekta istraživanja Arheološkog lokaliteta Siscia – Segestika, provodi se istraživanje područja Pogorelca. Projekt se provodi u suradnji Arheološkog muzeja u Zagrebu, Gradskog muzeja u Sisku, Austrijskog arheološkog instituta iz Beča te Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture. Tijekom 2013. godine provodilo se geofizičko arheološko istraživanje, tj. nedestruktivna arheološka metoda kojom se prelaskom geomagnetskog aparata po površini zemlje bilježe eventualne strukture ispod površine zemlje. Osnovni preduvjet ovakvih istraživanja je dobra pripremljenost površine – krčenje terena (košnja trave, uklanjanje visokog i srednjeg raslinja). Budući naše institucije nemaju dovoljno osoblja koje bi moglo izvršiti navedene radove u kratkom roku, Grad Sisak nam je izašao u susret i na ove radove preusmjerio dio ljudi sa javnih radova. Bez njih projekt sigurno ne bi mogao biti proveden.