Izložba "Improvizirano i radionički rađeno oružje...

U četvrtak, 31. listopada 2013. u Gradskom muzeju Sisak otvorena je izložba „Improvizirano i radionički rađeno oružje iz vremena Domovinskog rata“.

Izložba je prikazala improvizirano i radionički rađeno oružje, projektnu dokumentaciju i fotografije nastanka oklopnih vozila s JANAF-a iz Zbirke militarija Gradskog muzeja Sisak.

Budući da količina naoružanja kojim su hrvatske snage raspolagale na početku Domovinskog rata nije davala nikakvu šansu u sukobu s dobro naoružanom i opremljenom federalnom vojskom te kako u Hrvatskoj nikada nije izgrađen niti jedan pogon za izradu oružja, a svi ostali pogoni nadzirani su od strane JNA, pristupilo se izradi oružja u tajnosti kako u kućnim bravarskim radionicama, tako i u krugu tvornica. Izrada improviziranog oružja, poput bombi i mina, protutenkovskih zapreka, oklopnih transportera, kratkih strojnica, minobacača, raketnih bacača i raketa, pružala je veliku fizičku, ali još više psihološku sigurnost prilikom prvih intervencija na terenu.