Izložba "150 godina željezničke pruge Sissek-Agram...

Mjesto: Kolodvor Sisak, Trg Republike 1, Sisak

Vrijeme: listopad 2012.

Organizatori: Gradski muzej Sisak, Hrvatske željeznice, Filatelistički klub Sisak

Tema: Željeznička pruga Sisak – Zagreb – Zidani Most.

Izlošci: Dokumenti, fotografije, razglednice i poštanske marke iz zbirki Gradskog muzeja Sisak te zbirki privatnih kolekcionara i filatelista.

Otvorenje izložbe „150 godina željezničke pruge Sissek-Agram-Steinbrück“ održano je u sklopu Dana Hrvatskih željeznica te povodom obilježavanja 150. godina puštanja u promet željezničke pruge Sisak – Zagreb – Zidani Most.

Željeznička pruga Sisak-Zagreb-Zidani Most puštena je u promet 1. listopada 1862. godine i prva pruga sagrađena na području ondašnje Kraljevine Hrvatske i Slavonije. Pruga  je prvenstveno služila za povezivanje zapadnih dijelova Habsburške monarhije s istokom, ali je njezina gradnja znatno doprinijela i snažnom razvoju gospodarstva, prije svega u Zagrebu i Sisku gdje su se uskoro počeli otvarati proizvodni i drugi pogoni koji su zapošljavali nekoliko tisuća radnika.

• Gospodarski_list_2.X.1862.
  • Prva_lokomotiva_ciji_je_remont_izvrsen_u_Sisku_1929_godina