Izložba "Kolonija likovnih umjetnika Željezare Sisa...

Mjesto održavanja: Utvrda Stari grad

Vrijeme održavanja: 29. lipanj - listopad 2012.

Autori: Iskra Baćani, Vlatko Čakširan

Tema: Kolonija likovnih umjetnika Željezare Sisak.

Izlošci: Umjetnička djela nastala za vrijeme trajanja Kolonije likovnih umjetnika Željezare Sisak.

Kolonija likovnih umjetnika Željezare Sisak bila je od 1971. do 1990. godine jedna od najkvalitetnijih likovnih manifestacija na prostoru Hrvatske te mjesto okupljanja slikara, kipara, grafičara, fotografa i drugih umjetnika iz čitave bivše države. U vrijeme njezina trajanja tu je boravilo 185 umjetnika, a nastalo oko 700 umjetničkih djela koja su ostala u vlasništvu Željezare Sisak. Prestankom rada Željezare Sisak zbirka umjetnina se postepeno smanjivala, tako da ih je danas sačuvano tek stotinjak. U ožujku 2012. na prijedlog američkog CMC-a, tadašnjeg vlasnika Željezare Sisak, zbirka umjetnina nastalih u vrijeme trajanja Kolonije je pohranjena u Gradski muzej Sisak. Pohranom umjetnina, Muzej je preuzeo obvezu njihova čuvanja, ali je smatrao i svojom dužnošću da djela prezentira javnosti.

Izložba, koja je prikazala dio sačuvanih umjetnina, publiku je podsjetila na ovu gotovo zaboravljenu kulturnu manifestaciju koja je kao posebnost jednog vremena iza sebe ostavila niz materijalnih i duhovnih vrijednosti.