Izložba "Obitelj Colussi u Sisku"

Mjesto održavanja:Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 17. studenog 2011. do 10. siječnja 2012.

Autorica: dr. sc. Vlatka Vukelić

Tema: Povijesna i društvena slika grada Siska prikazan kroz život poznate sisačke graditeljske obitelji Colussi.

Izlošci: Predmeti, dokumenti i fotografije iz obiteljske kuće Colussijevih te iz zbirki Gradskog muzeja Sisak.

Slikama iz obiteljskog albuma Colussijevih i prikazom života ove poznate sisačke obitelji pratimo povijesni i društveni razvitak grada Siska od sredine 19. do sredine 20. stoljeća. Obitelj Colussi doselila se iz Italije u Sisak u doba najvećeg gradskog gospodarskog prosperiteta, sredinom 19. stoljeća, uključivši se vrlo brzo u sva važna društvena i ekonomska događanja. Ono po čemu su prvenstveno prepoznatljivi je njihova graditeljska djelatnost jer su kroz više generacija izgradili neke od najljepših sisačkih građevina koje postoje još i danas. Kroz prikaz života obitelji Colussi, njihovog doma, obiteljskih fotografija te njihove sveprisutne ostavštine posjetitelji su lako mogli dobiti uvid u povijesnu i društvenu sliku grada toga vremena.

Izložba je bila koncipirana u tri izložbene cjeline: dokumenti i fotografije, 3D prezentacija te ambijentalni dio. Dokumenti i fotografije iz obiteljskog albuma prikazali su značajna obiteljska događanja, kako ona vezana za privatni život obitelji tako i ona vezana za poslovne projekte koje su poduzimali. Drugu izložbenu cjelinu činila je 3D prezentacija koja je prikazala najznačajnije objekte koje su sagradili članovi obitelji, a ambijentalni postav, kao treća izložbena cjelina, prikazao je atmosferu i okruženje u kakvom su živjeli pripadnici bogatijeg sloja građanstva u tom razdoblju.

Uz izložbu je tiskan katalog.