Izložba "Anima - duh životinje"

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 28. veljače do 14. svibnja 2008.

Autor izložbe i kataloga: Katica Mrgić, viša kustosica Gradskog muzeja Sisak.

Sudjelovanje: Milan Marić, student veterine.

Tema: Odnos i povezanost čovjeka i životinje tijekom povijesti.

Izlošci: Raznovrsni predmeti (47) iz zbirki Gradskog muzeja Sisak s motivima životinja.

Izložbom je prikazana neraskidiva spona čovjeka i životinje koja se manifestira u konstantnoj prisutnosti životinjskih simbola i prenošenju značenja nekih životinjskih elemenata. Odnos ljudi prema životinjama javlja se od najranijih razdoblja društvenog razvoja i o tome svjedoče razni artefakti na kojima su one prikazane. Prikazi životinjskih likova u špiljama, na nakitu, oznakama postrojbi i mnogim drugim predmetima svjedoče o značaju životinjskog svijeta za čovjeka i njihovoj dubokoj povezanosti kroz čitavu povijest. Životinje su dio prirodnog i kulturnog naslijeđa, a njihovu neposrednu prisutnost zamjenjuje nazočnost u vidu simbola, što ujedno predstavlja i neku vrstu modernog totemizma.

• P2280015
  • P2280052