Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja 2010.

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 18. svibnja 2010.

Tema: Muzeji za društveni sklad.

Međunarodni savjet za muzeje (ICOM – International council of museums) od 1977. godine organizira Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, kada muzeji diljem svijeta skreću pozornost široj javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom očuvanju. Svake godine ICOM  preporuča svojim članovima, muzejima i muzejskim stručnjacima temu vezanu za aktualne trendove i zbivanja u muzejskoj zajednici. Prema preporukama ICOM-a svi muzeji usklađuju svoje aktivnosti vezane uz obilježavanje Međunarodnog dana muzeja.

U Hrvatskoj se Međunarodni dan muzeja obilježava od 1980. godine na inicijativu Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC-a). U časopisu Informatica museologica MDC od 1995. godine redovito objavljuje pregled aktivnosti prigodom toga dana.

Godine 2010. ICOM-ova preporuka teme je Muzeji za društveni sklad.

08,00 – 18,00 sati

Slobodan ulaz i besplatna stručna vodstva po postavu Gradskog muzeja Sisak.

Prigodna prodaja muzejskih publikacija.

12,00 sati

Radionica: Finale Turnira u slaganju kronološke tablice za III. razrede osnovnih škola grada Siska.

Dodjela nagrada najboljima sudionicima turnira.

19,00 sati

Okrugli stol na temu „Baštinska i ekološka održivost Siska, vizija bolje budućnosti“ – sudjelovali predstavnici grada Siska, baštinskih ustanova, arhitekti, dizajneri, likovni umjetnici...