Izložba "Templari i njihovo nasljeđe"

Templari i njihovo nasljeđe

Mjesto održavanja: Utvrda Stari grad

Vrijeme održavanja: od 28. svibnja do 28. srpnja 2010.

Autor izložbe: Mladen Houška, ravnatelj Muzeja Sveti Ivan Zelina.

Organizatori: Gradski muzej Sisak, Muzej Sveti Ivan Zelina.

Tema:  Kulturni pejzaž srednjeg vijeka, viteški red templara.

Izlošci: Izložbom je prikazano oružje, mjesta templarskih samostana te rekonstrukcija odijevnih predmeta.

Značajna obljetnica 800. godišnjice dolaska viteškog reda templara na zemlju Svetog Martina bila je povod za istraživanje kulturnog pejzaža tog dijela Hrvatske u to vrijeme, te da se iznesu i prezentiraju povijesne okolnosti tog značajnog događaja. Iako je ovaj projekt potaknut obljetnicom dolaska templara, puno se šire bavi kulturnim pejzažom srednjeg vijeka, temom koja je na ovim prostorima gotovo nepoznata.

Izložba rekonstruira kulturni pejzaž sjevernog dijela Hrvatske u vremenu kasne romantike, te u počecima novog europskog stila, gotike. Izložbom je pokazano kako je taj dio Hrvatske u to vrijeme bio civilizacijski ravan većem dijelu kršćanske Europe, te podložan utjecajima koji su se širili iz tada vodećih kulturnih središta. Vodeći promicatelji kulture bili su crkveni redovi, od cistercita, pa do viteških redova templara i ivanovaca. Dokazi o njihovom djelovanju prikazani su na ovoj izložbi. Iako su materijalni dokazi njihove djelatnosti na ovim prostorima malobrojni, oni ipak postoje te je njihova vrijednost tim veća.