Izložba "Nevidljivi Sisak"

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 23. svibnja do 20. lipnja 2008.

Autor izložbe: Marijan Crtalić, akademski slikar.

Tema: Spomenička baština grada Siska.

Izlošci: Fotografije i druga arhivska građa o spomenicima i skulpturama grada Siska.

Izložbom fotografija akademskog slikara Marijana Crtalića, u suradnji s Gradskim muzejom Sisak, predstavljena je spomenička baština grada Siska od antike do današnjih dana. Predstavljeni  su mnogobrojni spomenici i skulpture grada Siska koji su prema mišljenu autora zanemareni, a koji su dio naše povijesti i kulturnog naslijeđa. Autor fotografija vođen je željom da upozori građane Siska na bogatstvo spomeničke baštine koje ih okružuje i da usmjeri njihovu pozornost prema njemu. Većina fotografija prikazuje spomenike nastale za vrijeme Likovnih kolonija Željezare Sisak. Naime, u sklopu Željezare Sisak bila je pokrenuta početkom sedamdesetih godina 20. stoljeća likovna kolonija gdje su umjetnici i radnici Željezare kroz zajedničku suradnju stvarali raznovrsna djela. U razdoblju svog djelovanja, od gotovo dvadeset godina (1971-1990), Kolonija je okupila oko dvije stotine renomiranih umjetnika (među kojima su bili Ivan Kožarić, Dušan Džamonja, Ratko Petrić, Peruško Bogdanić, Milena Lah i mnogi drugi) te realizirala više od dvije tisuće djela u medijima slikarstva, kiparstva i fotografije.

Uz izložbu je tiskan katalog.

• Slika_1
  • Slika_2