Izložba "Srednjovjekovna kuhinja"

Mjesto održavanja: Utvrda Stari grad

Vrijeme održavanja: od 13. lipnja 2008.

Autor izložbe: Davorka Obradović

Odabir predmeta: Katica Mrgić, viša kustosica Gradskog muzeja Sisak, Iskra Baćani, kustosica Gradskog muzeja Sisak.

Tema: Priprema hrane i prehrambeni običaji srednjeg vijeka.

Izlošci: Predmeti korišteni pri pripremi i konzumaciji hrane iz zbirki Gradskog muzeja Sisak.

Priča o hrani, njezinoj nabavci, pripremanju i načinu konzumiranja, istovremeno je priča o društvenim odnosima. Prehrambene navike određuju stupanj gospodarskog razvitka, ali i stil života stanovnika određenog prostora u određenim vremenskim okvirima zbog čega je poznavanje prehrambenih navika  istovremeno dobar način upoznavanja kulture nekog područja. Izložba je postavljena ambijentalno na temelju rekonstrukcija i podataka o načinu prehrane u srednjem vijeku. Ovim projektom nastojao se oživjeti ambijent našega kraja u specifičnom povijesnom trenutku, obilježenog ratovanjem, oskudicom i siromaštvom te način na koji se stanovništvo borilo s osnovnim egzistencijskim problemima. Izložba prikazuje i dio svakodnevnog života u sisačkoj utvrdi u 16. stoljeću. Iako to vremensko razdoblje izlazi iz okvira srednjeg vijeka, način prehrane i običaji, s obzirom na ratno okruženje, nisu se znatnije izmijenili. Uz prikaz ambijenta posjetiteljima su bila ponuđena i neka jela pripremljena od namirnica koje su se koristile na ovom području u to vrijeme.

Uz izložbu je tiskan i katalog.

• P6131617
  • P6131633