Izložba "Gradska munjara Sisak 1907. - 1947."

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 12. lipnja do 15. rujna 2007.

Autor izložbe i kataloga: Vlatko Čakširan, kustos Gradskog muzeja Sisak.

Sudjelovanje: Gradska željezničarska limena glazba.

Tema: Rad sisačke električne centrale poznate pod nazivom „Munjara“.

Izlošci: Arhivska građa i drugi predmeti (92) usko vezani za ovu tematiku iz zbirki Gradskog muzeja Sisak.

Izložba je postavljena prigodom 100-te godišnjice uvođenja električne energije u grad Sisak. Njome je prikazan rad sisačke električne centrale poznate pod nazivom „Munjara“. U 40 godina svoga postojanja ona je predstavljala odraz modernizacije hrvatskog prostora s kraja 19. i početka 20. stoljeća.

Želeći postaviti temelje kvalitetnoj infrastrukturi i olakšati potrebe industrije koja je postajala sve jači razvojni faktor, hrvatski gradovi i mjesta odlučivali su se za osnivanje električnih centrala. Među tim gradovima nalazio se i Sisak, trgovački, obrtnički i industrijski centar središnjeg dijela Hrvatske. Brojne dvojbe i rasprave ljudi koji su živjeli na prijelazu stoljeća, a koje su se odnosile na električnu energiju, bile su vođene spoznajama i predrasudama toga vremena. Zbog toga u pojedinim trenucima nije bilo lako senzibilizirati javnost za tu problematiku. U gradu Sisku će upravo zbog toga u razdoblju od 1901. do 1905. biti vođene polemike oko električne energije. Iz te će rasprave proizaći odluka gradskog zastupstva o izgradnji električne centrale koja je trebala osigurati jaču gradsku rasvjetu, ali i pospješiti dolazak i djelovanje pojedinih industrijskih poduzeća. Iako je električna energija u počecima postepeno ulazila u kućanstva, te su ljudi imali dosta nepovjerenja prema njoj, u razdoblju između dva svjetska rata ona će postati dio svakodnevnog života stanovništva, te će se tako postupno afirmirati.

• P6122836
  • P6122840