Izložba "Fiat lux, Rimske svjetiljke iz fundusa Grad...

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 1. lipnja do 1. rujna 2004.

Autorica izložbe i kataloga: Dubravka Zaninović.

Tema: Rimske svjetiljke iz fundusa Gradskog muzeja Sisak.

Izlošci: Predmeti (85) iz zbirki Gradskog muzeja Sisak podjeljeni u nekoliko kategorija: svjetiljke s ukrasom, svjetiljke s radioničkim pečatom, svjetiljke bez ukrasa, metalne svjetiljke, kalupi, oprema svjetiljaka i ulomci.

Otkako su ljudi ovladali tehnikom paljenja vatre više nisu ovisili o prirodnim silama kao što je sunčeva svjetlost ili udar groma koji slučajno zapali vatru i time osvijetli prostor. Na taj način stečen je komoditet jer se umjetna svjetlost mogla proizvesti u bilo kojem trenutku i kad god bi bila potrebna. Izložba „Fiat Lux“ prikazuje jedan dio povijesti razvoja umjetnog svjetla, tj. razvoj rimskih svjetiljki, način njihove izrade i uporabe te tipove rimskih svjetiljki koje datiraju u vremenskom rasponu od 1. do 5. stoljeća. Najbrojnije su glinene svjetiljke koje su kao gorivo koristile ulje, dok lojanica ima svega nekoliko. Metalne svjetiljke iz fundusa Gradskog muzeja Sisak su sve izrađene od bronce, od kojih je najpoznatija ranokršćanska svjetiljka oblika stiliziranog janjeta s kristogramom. Na izložbi je također predstavljeno i nekoliko glinenih kalupa za izradu keramičkih svjetiljki tipa s radioničkim pečatom.

Uz izložbu je tiskan katalog.

• Slika_1
  • Slika_2